Wspólna krew, wspólna sprawa
Nieznany wcześniej sojusz polsko-żydowski ujawnił się najmocniej w Warszawie, szczególnie po 27 lutego 1861 r., gdy od kul rosyjskich żołnierzy padło pięciu uczestników antyrządowej demonstracji.
W liczącej 14 członków Delegacji Miejskiej znaleźli się, poza m.in. kupcem Franciszkiem Ksawerym Szlenkerem, pisarzem Józefem Ignacym Kraszewskim, lekarzem Tytusem Chałubińskim, szewcem Stanisławem Eugeniuszem Hiszpańskim i fotografem Karolem Beyerem, związany z Wielopolskim finansista Matias Rosen i nadrabin Beer Meisels oraz wywodzący się z Żydów luteranin, bankier Leopold Kronenberg i katolik (rodzina Levy przyjęła chrzest w 1806 r.), były generał Jakub Lewiński. Odpowiedzialna za utrzymanie porządku publicznego i rozmowy z władzami Delegacja zredagowała godny adres do cara Aleksandra II przedłożony namiestnikowi Gorczakowowi. Udało się jej też uwolnić z Cytadeli wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta