Jak prawidłowo wnieść wadium
O tym, czy kopię gwarancji wadialnej zamawiający powinien uznać za wystarczające zabezpieczenie, decyduje jej treść i ewentualnie specyfikacja istotnych warunków zamówienia
Tematyka związana z gwarancjami ubezpieczeniowymi potwierdzającymi złożenie wadium w przetargach wciąż wywołuje niemałe wątpliwości. Nic w tym zresztą dziwnego, gdyż chodzi o niełatwą materię będącą na styku prawa ubezpieczeń gospodarczych, przepisów kodeksu cywilnego oraz prawa zamówień publicznych (pzp).
Niejednoznaczne interpretacje
Warto przypomnieć, że za dopuszczalnością przedkładania kopii gwarancji wadialnej wypowiedziały się zespoły arbitrów w następujących wyrokach: UZP/ZO/0-27/05, UZP/ZO/0-1976/05, UZP/ZO/0-426/07. Orzeczenia te spotkały się z wieloma, często krytycznymi, komentarzami, nie ma zatem potrzeby ponownego przytaczania sformułowanych w nich tez. Może tylko warto byłoby wskazać, że ostatnie z nich, obok argumentów wywodzonych bezpośrednio z treści gwarancji, zawiera bardzo celne, moim zdaniem, podsumowanie, iż „istotą jest powstały stosunek zobowiązaniowy, a nie forma dokumentu”.
Przykładem natomiast głosu krytycznego w sprawie może być stwierdzenie, że „dokumenty potwierdzające wniesienie wadium w formie gwarancji lub poręczeń muszą być przedstawiane w oryginale. Wynika to z samej istoty wadium, które musi gwarantować bezwarunkową wypłatę pieniędzy na rzecz zamawiającego. Kopia poręczenia lub gwarancji takiej pewności nie daje” (S. Wikariak, „Rzeczpospolita” z 10 października 2006 r.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta