Zgłoszenie budowy: czym jest, a czym na pewno nie jest
Czy do zgłoszenia budowy mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego – zastanawia się sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego
Uzyskanie pozwolenia na budowę jest zasadą, zgłoszenie budowy jest wymagane tylko w odniesieniu do robót zasadniczo o mniej skomplikowanym charakterze, enumeratywnie w prawie budowlanym wymienionych. Proponuje się zmianę tego stanu. Zasadą ma być realizacja inwestycji budowlanych na podstawie zgłoszenia, a pozwolenie na budowę będzie wymagane tylko wtedy, gdy ustawodawca ściśle (enumeratywnie) to określi.
Ta poważna zmiana regulacji prawnej wymaga przeanalizowania pewnych znaczących aspektów problematyki zgłoszenia budowy.
Już dzisiaj konieczne jest, w związku z występującymi w praktyce wątpliwościami, dokonanie oceny charakteru zgłoszenia budowy, jego skutków, a zwłaszcza jednoznaczne stwierdzenie: czy przedłożenie zgłoszenia budowy uruchamia postępowanie administracyjne, czy też kodeks postępowania administracyjnego nie ma zastosowania do zgłoszenia budowy, aż do momentu podjęcia przez organ decyzji o sprzeciwie.
Oświadczenie woli
Analizując ten problem, trzeba mieć na uwadze, że ustawodawca w art. 4 prawa budowlanego wprowadził zasadę wolności budowlanej, wedle której każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nią na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami. Zasada ta gwarantuje uprawnionemu możliwość podjęcia budowy, jeżeli zachowa stosowne przepisy, do których należy m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta