Jak uzyskać interpretację przepisów podatkowych
Gdy przedsiębiorca nie jest pewien, czy powinien zapłacić podatek, wrzucić wydatek do kosztów albo odliczyć VAT naliczony, może zapytać o to fiskusa. Odpowiedź dostanie, jeśli zapłaci 75 zł
Michał Ciecierski
Opłatę tę wnosi od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego objętego wnioskiem o interpretację. Jeśli zatem wniosek obejmuje kilka takich sytuacji, wysokość opłaty będzie iloczynem 75 zł przez ich liczbę.
Pytać może prawie każdy...
O interpretację może wystąpić każda osoba fizyczna i prawna. Możliwość taką mają również spółki cywilne i małżonkowie. Wymienione podmioty mogą występować o interpretację jako podatnicy, płatnicy, inkasenci, osoby trzecie albo zanim jeszcze wystąpią w jednej z tych ról.
Pewne problemy pojawiają się, gdy o interpretację występuje podmiot, który jeszcze faktycznie nie istnieje, a w jego imieniu działają osoba fizyczna i istniejące osoby prawne. Ustawodawca częściowo przewidział takie sytuacje i zabezpieczył interes mających powstać spółek, oddziałów i przedstawicielstw. Na takie udogodnienia, przed powstaniem, nie mogą jednak liczyć stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie.
...przede wszystkim ministra finansów
Interpretacje podatkowe co do zasady wydaje minister finansów. Ordynacja podatkowa pozwala jednak, by upoważnił do tego inne organy. Interpretacje teraz wydają cztery izby skarbowe: w Bydgoszczy, Katowicach, Warszawie i Poznaniu. Przedsiębiorcy powinni zwracać się do nich z wątpliwościami dotyczącymi podatków dochodowych, VAT i akcyzy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta