Kiedy wolno torturować
Co piąty Polak dopuszcza stosowanie tortur wobec terrorystów, jeżeli uzyskane w ten sposób informacje mogą uratować komuś życie – wynika z międzynarodowego sondażu
Polacy zostali odpytani w ramach sondażu amerykańskiej organizacji WorldPublicOpinion. 62 procent naszych rodaków uważa, że tortury powinny być zakazane we wszystkich okolicznościach. 20 procent dopuszcza używanie tego środka, gdy może to uratować komuś życie. 7 proc. nie miałoby nic przeciwko pełnej legalizacji stosowania tortur.
W poprzednim sondażu w tej sprawie, w 2006 roku, Polacy odpowiedzieli dokładnie tak samo. – To świadczy o tym, że poglądy na tę kwestię są głęboko ugruntowane – powiedział „Rz” dr Michał Wencel z CBOS, który przeprowadził badanie.
Tortury są współcześnie stosowane w wielu krajach Trzeciego Świata. Okazało się jednak, że praktykowały je również służby USA podczas przesłuchań prawdziwych i domniemanych islamskich terrorystów. Stosowana przez CIA tortura waterboardingu polega np. na przywiązaniu więźnia do ławki, obwiązaniu głowy celofanem i polewaniu jej wodą. Więzień zaczyna wierzgać, odnosząc wrażenie, że się dusi. Waterboarding był stosowany w tajnych więzieniach CIA na terenie różnych państw, w tym – według niepotwierdzonych relacji – również w Polsce. Szerokim echem odbiły się wydarzenia w amerykańskim więzieniu Abu Ghraib na terenie Iraku. Zanotowano tam takie przypadki tortur jak: bicie osadzonych po rannych kończynach, oblewanie kwasem fosforowym, wpychanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta