Jakie sankcje finansowe można nałożyć na starostę, burmistrza, prezydenta, wójta
Kara pieniężna za niewykonanie ustawowego obowiązku, którą ma płacić osoba pełniąca określoną funkcję publiczną, jest wyjątkową regulacją – pisze doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego
Główny cel, skądinąd bardzo ważny, ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 191, poz. 1365; dalej: ustawa) to uporządkowanie stanu wieczystoksięgowego nieruchomości państwowych i komunalnych. Ma temu służyć określony w ustawie system egzekwowania wykonania obowiązków przez organy właściwe w sprawach gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (z uzasadnienia do projektu). Właśnie ze względu na cel tej regulacji ustawodawca przewidział wyjątkową, bo jedyną w polskim porządku prawnym, możliwość nałożenia kary pieniężnej na osoby pełniące funkcje organów administracji publicznej przez inny organ administracji publicznej w związku z niewykonaniem ustawowo określonych obowiązków. Kara pieniężna nie dotyczy organu, lecz osoby pełniącej jego funkcję, co podkreśla jej osobisty charakter.
Kogo można ukarać
Zgodnie z art. 8 ustawy karę pieniężną nakłada się na osobę zobowiązaną do ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego. Wedle treści art. 2 i art. 3 ust. 1 ustawy są nimi:
> dla nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa – starosta lub organ reprezentujący, na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta