Sztuczna wyspa i marina jak ze snu
Całkowicie nieprzewidywalnym, kipiącym energią, pełnym wrzawy, a przede wszystkim zaskakującym jest naturalnie Sopot. Dlatego też nie dziwią plany rozwoju i rozbudowy miasta na miarę XXI wieku, a może nawet o krok dalej.
Takim przykładem jest inicjatywa budowy portu jachtowego-mariny na sztucznej wyspie w Sopocie, która zrodziła się z poszukiwań nowych kierunków rozwoju miasta oraz z idei promocji żeglarstwa morskiego i sportów wodnych. Budowana hala widowiskowo-sportowa na granicy z Gdańskiem i projektowana Marina na sztucznej wyspie stworzą oś kompozycyjną, wokół której rozwijać się będzie strefa rekreacji i usług wzdłuż południowej granicy miasta.
Budowa mariny na wyspie będzie w całości finansowana ze środków zewnętrznych. Po zrealizowaniu obiekt stworzy kilkadziesiąt nowych miejsc pracy w powstałych tam usługach rekreacyjno-rozrywkowych, hotelarstwie i gastronomii, poszerzając atrakcyjność turystyczną Sopotu i regionu, również poza sezonem letnim. Założenie urbanistyczne wyspy-mariny, która powiększy sieć przystani jachtowych na Bałtyku południowym, wpłynie pozytywnie na urozmaicenie krajobrazu i linii brzegowej Zatoki Gdańskiej. Port jachtowy-marina na wyspie jest najbardziej proekologicznym rozwiązaniem lokalizacyjnym, co potwierdziły przeprowadzone badania i analizy.
Idea portu-mariny
Pierwsza koncepcja architektoniczna portu jachtowego-mariny na wyspie w kształcie elipsy autorstwa arch. Tomasza Bosiackiego zrodziła się w 1998 roku. W 2000 roku przeprowadzono badania modelowe morza w rejonie planowanej inwestycji na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta