Po odstąpieniu od umowy zadatek nie jest opodatkowany
Od zadatku trzeba zapłacić VAT. Czy musimy zrobić korektę, gdy kontrahent odstępuje od umowy? Taki obowiązek nie wynika wprost z przepisów
W praktyce zdarza się, zwłaszcza przy umowach zawieranych z wyprzedzeniem czasowym, że podatnik otrzymuje zadatek na poczet dostawy towarów bądź usług, które mają nastąpić w przyszłości. W razie odstąpienia od umowy przez potencjalnego klienta przed wydaniem towaru (wykonaniem usługi) zadatek, stosownie do umowy, zostaje przez sprzedawcę zatrzymany (pozwalają na to przepisy kodeksu cywilnego).
ETS: podatku nie ma
Analizując skutki zatrzymania zadatku przez sprzedawcę, Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 18 lipca 2007 r. w sprawie Société thermale d’Eugénie-les-Bains przeciwko Ministre de’Économie, des Finances et de l’Industrie (C-277/05) orzekł, że kwoty zapłacone tytułem zadatku w ramach umów dotyczących świadczenia usług hotelarskich podlegających podatkowi od wartości dodanej, w przypadku gdy klient skorzysta z uprawnienia do odwołania rezerwacji a kwoty te są zatrzymywane przez hotel, należy uznać za odszkodowanie ryczałtowe. Jest ono płacone w celu naprawienia szkody poniesionej w następstwie niewykonania umowy przez klienta, bez bezpośredniego związku z jakąkolwiek odpłatnie świadczoną usługą, i jako takie nie podlega opodatkowaniu.
Zdaniem ETS zadatek nie stanowi wynagrodzenia za niezależne i możliwe do wyodrębnienia usługi. Jego zatrzymanie służy naprawieniu szkód poniesionych przez przedsiębiorstwo w wyniku odstąpienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta