Jak zostać sędzią: droga z przeszkodami
Takie są sądy, jacy sędziowie. Dlatego pozycja sędziego i droga do niej warte są i ustawy, i kompleksowej, harmonijnej koncepcji – uważa sędzia Sądu Okręgowego w Płocku
Światło dzienne ujrzał przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości (opublikowany wraz z uzasadnieniem na stronach internetowych MS) projekt ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Można by sądzić, że dotyczy on kwestii o charakterze raczej technicznym, ponieważ – na co wskazuje tytuł – reguluje proces przekształcenia Centrum Kształcenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratur w Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury (Krajowa Szkoła). Jak się jednak okazuje, w przepisach przejściowych i końcowych projektowanej zmiany resortowego systemu edukacji schowana została długo oczekiwana, mająca być przełomową, reforma drogi dochodzenia do stanowiska sędziego.
Drzwi od zaplecza
Takie są sądy, jacy sędziowie. Dlatego pozycja sędziego i droga do niej warte są i ustawy, i kompleksowej, harmonijnej koncepcji. Tymczasem efekt wielomiesięcznych prac i przygotowań do istotnych zmian w sercu trzeciej władzy jest nieśmiało wprowadzany od zaplecza, przy okazji poprawiania systemu szkolenia.
Pomijając jednak te kwestie ogólnej natury, można powiedzieć, że proponowana forma zastąpienia dotychczasowej drogi dochodzenia do stanowiska sędziego nową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta