Jak rozliczyć wydatki na wynajęte składniki majątku
Nie każda firma prowadzi działalność we własnym lokalu. Nie zawsze też korzysta z własnych maszyn czy urządzeń. Często wynajmuje je lub dzierżawi. Ponoszone w związku z tym wydatki może zaliczyć do kosztów podatkowych
Nie wszystkie jednak może wrzucić w koszty bezpośrednio. Niektóre, tzw. inwestycje w obcym środku trwałym, trzeba amortyzować.
Inwestycje, czyli co
Środkiem trwałym firmy są jej własne urządzenia czy budynki. Amortyzowane mogą być jednak również obce składniki majątku. Art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT mówi, że amortyzacji podlegają również, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. Kosztów ich wytworzenia (nabycia) nie wrzucamy jednak bezpośrednio w koszty podatkowe, ale amortyzujemy.
Pewien problem polega jednak na tym, że w ustawie nie ma definicji inwestycji w obcym środku trwałym. Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z 14 lipca 2006 r. (DD6-8213-43/WK/06/249) inwestycją taką są nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego, który używany jest na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Są to zatem poniesione wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego do używania go przez przedsiębiorcę.
Inwestycją w obcym środku trwałym będzie zatem ogół kosztów poniesionych przez podatnika na przystosowanie wynajmowanego przez niego lub wydzierżawianego obiektu do stanu zdatnego do używania.
Obce w ewidencji
Inwestycje w obcych środkach trwałych powinny być ujęte przez przedsiębiorcę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta