Rynek mieszkaniowy w Polsce
W Warszawie rośnie zainteresowanie wynajmem, w Łodzi zwiększyła się liczba transakcji, w Trójmieście przeważa sprzedaż domów jednorodzinnych na obrzeżach i w bliskim sąsiedztwie aglomeracji, a w Krakowie nie ma groźby przewagi podaży nad popytem
Sytuacja na runku nieruchomości w Polsce kształtuje się różnie w zależności od regionu. Te różnice widać bardzo wyraźnie nawet w głównych polskich miastach.
Warszawa
Rynek mieszkaniowy w Warszawie stymulowany jest głównie przez rynek pracy – są to zarówno ruchy migracyjne wewnątrz kraju, jak i napływ tzw. expatów, czyli obcokrajowców będących na kontraktach w firmach międzynarodowych z siedzibą w Warszawie.
Gdy decydujemy się na pracę w stolicy tymczasowo – interesuje nas mieszkanie do wynajęcia, jeśli ten okres się wydłuża – podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania na kredyt. Mimo okresowych spowolnień rynek ten odnotowuje stałe zmiany dotyczące zakupu-sprzedaży, najmu i wynajmu mieszkań oraz domów.
Na rynku wtórnym obserwujemy dość duże zainteresowanie ofertami do wynajęcia.
W większości najemcy poszukują dwu- i trzypokojowych mieszkań w dzielnicach centralnych, w cenie do 3 tys. zł. Takimi mieszkaniami w celach inwestycyjnych nadal interesują się obcokrajowcy. Nie jest to oczywiście popyt na skalę ubiegłoroczną, ale Irlandczycy, Anglicy i Hiszpanie wciąż poszukują mieszkań „buy to let” – by po zakupie z łatwością je wynająć. Niestety, nasze banki nadal nie działają zbyt sprawnie, więc często „obsługa obcokrajowca” wydłuża się w czasie i napotyka trudne procedury. Tylko kilka banków oferuje produkt w postaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta