Kiedy mała firma może odliczyć VAT z faktur za zakupy
Jeśli tzw. mały podatnik wybierze kasową metodę rozliczania, obniża VAT należny o naliczony w nieco innych terminach niż pozostali. Musi też, by z odliczenia skorzystać, zapłacić całą należność wynikającą z faktury
Art. 86 ust. 16 ustawy o VAT mówi, że mali podatnicy, którzy wybrali kasową metodę rozliczeń VAT, mogą obniżyć podatek należny w rozliczeniu za kwartał, w którym:
-uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury,
-zapłacili podatek wynikający z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 ustawy o VAT
– nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.
Tylko zapłata całości
Pamiętajmy, że częściowe uregulowanie należności nie pozwala na odliczenie podatku naliczonego. Odliczenie VAT naliczonego możliwe będzie dopiero w tym kwartale, w którym uregulowana będzie należność w całości.
W razie sprzedaży ratalnej prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony zawarty w fakturze potwierdzającej sprzedaż na raty powstanie dopiero w kwartale, w którym zapłacona będzie ostatnia rata. Potwierdził to Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie w interpretacji z 5 sierpnia 2004 r. (D-6/443/66/04).
PrzykładMały podatnik otrzymał fakturę w marcu 2008 r. i w tym samym miesiącu zapłacił 70 proc. należności. Resztę uregulował w kwietniu. Będzie mógł odliczyć podatek naliczony z tej faktury dopiero w drugim kwartale 2008 r.
Problemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta