Ograniczone prawo własności
Brak planów zagospodarowania i żmudne w związku z tym zdobywanie pozwolenia na budowę, wysoka renta planistyczna, rezerwowanie latami prywatnych terenów na cele publiczne oraz prawo pierwokupu to tylko niektóre kwestie uniemożliwiające właścicielom swobodne korzystanie z ich nieruchomości
Rz: Co dziś utrudnia najbardziej obrót nieruchomościami oraz inwestycje?
Magdalena Borawska, Krzysztof Zarębski: Od kilku lat jednym z największych problemów jest brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Dlaczego są one tak istotne dla inwestorów, właścicieli nieruchomości?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym instrumentem planistycznym, za pomocą którego w sposób wiążący ustala się przeznaczenie terenu na określone cele i na podstawie którego występuje się o pozwolenie na budowę. Postanowienia planu miejscowego przesądzają też o sposobie korzystania z objętych nim nieruchomości. Na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obowiązującej od 11 lipca 2003 r. plany miejscowe uchwalone przed 1 stycznia 1995 r. utraciły moc obowiązującą, a ustawa ta, niestety, utrzymała zasadę fakultatywności planowania przez gminy.
W konsekwencji brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego stanowi istotne utrudnienie w rozpoczęciu realizacji zamierzeń inwestycyjnych skutkujące jednocześnie wyhamowaniem tempa rozwoju inwestycji.
W przypadku gdy na danym obszarze nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę musi uzyskać właściwą decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta