Czytelnicy pytają dF odpowiada
Ulepszyć możemy budynek, który jest środkiem trwałym
Prowadzimy wspólnie z żoną działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej z równymi udziałami. Do działalności wykorzystujemy budynek, który wcześniej wspólnie wybudowaliśmy (przed rozpoczęciem działalności). Jest to nasz majątek prywatny, nie amortyzujemy go. Jak należy rozliczyć firmowy wydatek na ulepszenie budynku (zakup i montaż bramy garażowej) o wartości netto 4500 zł? Czy jest to inwestycja w obcym środku trwałym?Wydatki na ulepszenie mogą być kosztem (poprzez amortyzację) jedynie wówczas, gdyby podatnicy wprowadzili budynek do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Takie wydatki (na ulepszenie budynku będącego własnością podatników, ale niewprowadzonego do ewidencji) nie mogą być też uznane za inwestycję w obcym środku trwałym.
Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych środkami trwałymi są m.in., niezależnie od przewidywanego okresu używania, inwestycje w obcych środkach trwałych. W przepisach nie ma definicji pojęcia „inwestycje w obcych środkach trwałych”. Jednak w praktyce przyjmuje się, że są to dokonywane w rzeczy niebędącej własnością podatnika, ale legalnie przez niego używanej (np. na podstawie umowy najmu), ulepszenia, modernizacje i inne tego rodzaju prace, które nie są remontem (czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta