Mężczyzna, który założył szpilki
Monografia Eryka Lipińskiego. Stulecie urodzin założyciela Muzeum Karykatury i trzydziestolecie tej instytucji to powody, dla których przypomniany został dorobek popularnego rysownika
Człowiek orkiestra, powszechnie lubiany za szarm i dowcip, podziwiany za erudycję oraz przedsiębiorczość. O takich mówiono – przedwojenny. Eryk Lipiński zmarł w 1991 roku. Miał 83 lata. Do końca aktywny, czujny na rzeczywistość. Jak dziś go odbieramy?
Jubileuszowa wystawa w Muzeum Karykatury obejmuje różne dziedziny, którymi się parał – ale bynajmniej nie wszystkie. Nie ma np. scenografii, wspomnieniowych książek, scenicznej działalności (występował w kabaretach, prowadził konferansjerkę). Jest za to ilustracja książkowa, plakat, a przede wszystkim – rysunek prasowy. W podtytule pokazu czytamy „Satyra i humor”. Bo wszystko, co robił, doprawiał żartem. Jednocześnie rozśmieszanie ludzi traktował zawodowo.
Już w 1935 roku Lipiński, młodziak z fantazją, założył i poprowadził pismo satyryczne „Szpilki”, po wojennej przerwie reaktywowane tuż po wyzwoleniu.
Niestety, szpile sprzed półwiecza dotknęła korozja. Satyra polityczna to gatunek szczególnie wrażliwy na upływ czasu. Zdewaluował się sposób rysowania Lipińskiego – sztampowy, bez własnego charakteru. Takich karykatur było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta