Nikt nie obiecuje, że wkrótce będzie dobrze
Wyniki funduszy kapitałowych są kiepskie. Tylko fundusze obligacji, pieniężne i gwarantowane zdołały przez ostatni rok trochę zarobić. Wszystkie akcyjne, dynamiczne, zrównoważone, stabilnego wzrostu i międzynarodowe zanotowały straty, te najsłabsze nawet 40-procentowe
– Na wyniki obligacyjnych funduszy kapitałowych miał wpływ wzrost stóp procentowych i rentowności papierów, co powodowało spadek cen obligacji. W przypadku funduszy akcyjnych zaważyła bessa na giełdzie, a w przypadku międzynarodowych wzrost kursu złotego – wyjaśnia Leszek Auda, dyrektor inwestycyjny w ING Investment Management.
Fundusz dynamiczny ING stracił przez ostatnie 12 miesięcy 30,97 proc. Jeszcze gorzej prezentuje się fundusz akcji Amplico Life.
– W ostatnich dwunastu miesiącach wpływ na wyniki funduszy mających w portfelach akcje miała bessa giełdowa wywołana kryzysem na amerykańskim rynku nieruchomości. Obecnie jest ona podtrzymywana przez znaczące zwyżki cen praktycznie wszystkich najważniejszych surowców, z ropą naftową na czele. Sytuacja na rynku surowcowym spowodowała ogólnoświatowy wzrost inflacji, co jest kolejnym czynnikiem niekorzystnym dla rynku kapitałowego – twierdzi Olgierd Chodyniecki zarządzający portfelem Amplico Life.
Fundusze bezpieczne wykazują zyski. Stopy zwrotu funduszy gwarantowanych są wyższe niż obligacyjnych, co jest nietypowe. Przyczyna? Rosnące stopy procentowe powodują spadek cen papierów skarbowych. Ale wśród funduszy obligacyjnych tylko Royal ma stratę, co prawda niewielką – za ostatnie cztery kwartały minus 0,06 proc.
Jednostki najlepszych w naszym zestawieniu funduszy zyskały przez 12 miesięcy niecałe
5 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta