Specjalną dokumentację muszą mieć obaj kontrahenci
Spółki powiązane muszą sporządzić dokumentację podatkową, nie tylko gdy sprzedają, ale też gdy kupują. Często nie zdają sobie z tego sprawy
Z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) wynika, że obowiązek dokumentacyjny powstaje w dwóch sytuacjach: przy transakcjach z podmiotem powiązanym oraz przy takich, w związku z którymi zapłata następuje dla podmiotu z tzw. raju podatkowego. W przypadku zatem krajowych spółek powiązanych konieczność przygotowania dokumentacji podatkowej w rozumieniu art. 9a ustawy o CIT mają obie strony danej transakcji. Obowiązek ten dotyczy nie tylko transakcji sprzedaży, ale też i zakupów robionych u powiązanego kontrahenta. Dla części podatników nie jest to jednak takie oczywiste.
Spółka córka też ma obowiązki
Wątpliwości w tym zakresie miała na przykład spółka akcyjna będąca akcjonariuszem innej spółki (posiadała 75 proc. akcji). Dodatkowo jeden z członków zarządu tej spółki zasiadał w radzie nadzorczej spółki córki. Czy w tym wypadku potrzebna jest dokumentacja?
Zdaniem spółki córki taki obowiązek nie wystąpi po jej stronie. Wynika to z literalnego brzmienia art. 9a ustawy o CIT. W świetle tego przepisu obowiązek dokumentacyjny ciąży na podatniku dokonującym transakcji z podmiotem powiązanym.
Jednym z kryteriów powiązania jest udział (bezpośredni lub pośredni) w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiadanie w kapitale innego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta