VAT znów niezgodny z prawem unijnym
Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował niektóre rozwiązania polskiej ustawy o podatku od towarów i usług. Mimo to rząd w nowelizacji proponuje podobne. Jeśli Sejm je przyjmie, Trybunał prawdopodobnie znów je podważy
Niestety, rząd nie wyciągnął wniosków z niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. 10 lipca Trybunał uznał, że polskie przepisy o kaucji gwarancyjnej są niezgodne z prawem UE (C-25/07). Chodzi o wydłużenie z 60 do 180 dni terminu zwrotu VAT dla nowych firm, jeśli podatnik nie złoży 250 tys. zł kaucji. Ma to zapobiegać nadużyciom i wyłudzaniu pieniędzy od fiskusa. Rozwiązania te dotyczą firm działających krócej niż rok. Pozostali podatnicy co do zasady uzyskują zwrot podatku w ciągu 60 dni.
Kaucja dyskryminuje
Trybunał stwierdził, że przepisy te dyskryminują nowe firmy i naruszają zasadę proporcjonalności. Według ETS są to zabezpieczenia niewspółmierne w stosunku do stawianego im celu. Ustawodawca powinien przewidzieć inny sposób zwalczania oszustw (np. w trakcie postępowań kontrolnych).
Nowe zabezpieczenia, mechanizm bez zmian
Ministerstwo Finansów już wcześniej ogłosiło, że kaucja gwarancyjna zostanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta