Jakie skutki ma zmiana zasad podziału zysku w spółce osobowej
Gdy w ciągu roku spółka postanowi dzielić profity inaczej niż do tej pory, wspólnik, który otrzyma mniej niż przed zmianą, nie będzie mógł zrobić korekty swoich rozliczeń. Tak twierdzi fiskus. Problemy może mieć też wspólnik, który otrzyma więcej
W spółkach cywilnych i w handlowych spółkach osobowych (jawnej, partnerskiej, komandytowej) często podejmowane są decyzje o zmianie zasad podziału zysku pomiędzy wspólników. Gdy następuje to z końcem roku podatkowego, problemów nie ma. Od nowego roku przychody i koszty podatkowe będą dzielone między wspólników według nowych proporcji.
Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy zmiana udziałów w zysku następuje w trakcie roku podatkowego. Ani przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), ani ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) nie mówią, jak wtedy postępować.
Płacą wspólnicy, a nie spółka
Spółki osobowe nie są traktowane przez przepisy jednolicie. Dla celów VAT i podatku akcyzowego są uznawane za podatników. W podatku dochodowym natomiast opodatkowanie wypracowanego dochodu następuje bezpośrednio u wspólników. W zależności zatem od tego, czy wspólnikiem jest osoba prawna, czy osoba fizyczna, dochód będzie opodatkowany albo CIT, albo PIT.
Roszczenie o wypłatę
Umowy spółek określają, w jakich proporcjach poszczególni wspólnicy uczestniczą w zyskach przez nie wypracowanych. Gdy nie ma takich postanowień, wspólnicy partycypują w zyskach i stratach w równych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta