Nie każde szkolenie korzysta ze zwolnienia
Polskie przepisy zwalniają z VAT usługi edukacyjne. Są jednak niezgodne z dyrektywą, która przewiduje ograniczenia
Paweł Małecki
Ustawa o VAT, opierając się na unijnych regulacjach (obecnie 112 dyrektywie), wprowadza wiele zwolnień dotyczących usług. Nie zawsze jednak implementowano je szczęśliwie. Jeden z przykładów to usługi edukacyjne. Są one zwolnione na podstawie poz. 7 w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. Konstrukcja zwolnienia wskazuje, że dotyczy ono wszystkich usług wymienionych w grupowaniu 80 w PKWiU.
Z kolei zwolnienie z podatku usług edukacyjnych w przepisach wspólnotowych wynika z art. 132 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu państwa członkowskie stosują zwolnienie do usług kształcenia dzieci lub młodzieży, kształcenia powszechnego lub wyższego, kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzonych przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.
Ograniczenia w dyrektywie...
Tak więc przepisy wspólnotowe wprowadzają ograniczenie podmiotowe w zakresie usług edukacyjnych. Zwolnione z VAT na podstawie tego przepisu pozostają bowiem jedynie usługi świadczone przez podmioty działające według przepisów prawa publicznego. Zwykle w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta