Religijna beczka prochu
Na przełomie XVI i XVII wieku konflikty religijne, będące pokłosiem starcia protestantów z katolicką kontrreformacją, podzieliły Europę na dwa wrogie obozy. Areną najzacieklejszych sporów stała się Rzesza Niemiecka i Czechy, którymi od 1527 r. rządzili Habsburgowie.
Na początku XVII stulecia czescy protestanci wykorzystali spór dynastyczny między cesarzem Rudolfem II a jego bratem arcyksięciem Maciejem. W sierpniu 1609 r. Rudolf wydał list majestatyczny, który zrównywał w prawach katolików i protestantów z miast królewskich. Tym drugim zezwolono na praktykowanie wyznania, budowę zborów i zakładanie szkół. Nad przestrzeganiem ich wolności mieli czuwać specjalnie powołani urzędnicy – defensorzy, wybrani spośród magnatów, szlachty i mieszczaństwa, którzy mieli rozsądzać spory w duchu pojednawczym. Jednak napięta sytuacja polityczna i wyznaniowa w Rzeszy nie wróżyła trwałości tym rozwiązaniom.
Dwa lata wcześniej głośnym echem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta