Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krwawa pacyfikacja Czech

02 sierpnia 2008 | Batalie i wodzowie wszech czasów | Tomasz Bohun
Egzekucja, rycina według Jacques’a Callota, cykl „Okropności wojny”, 1633 r.
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Egzekucja, rycina według Jacques’a Callota, cykl „Okropności wojny”, 1633 r.

Wieści o klęsce błyskawicznie dotarły do Pragi, którą równie błyskawicznie opuścił niefortunny następca zdetronizowanego Ferdynanda – „zimowy król” Fryderyk.

Na miasto padł blady strach, a wkraczający Habsburgowie, łaknący odwetu na zbuntowanych czeskich protestantach, dokonali okrutnej czystki: w kilka miesięcy wymordowano ok. 600 osób – elitę polityczno-kulturalną narodu czeskiego. Większość zaangażowanych w bunt zdołała uciec, głównie do pobliskiej Saksonii. Ich dobra Habsburgowie hojnie rozdali swym zausznikom zasłużonym przy tłumieniu czeskiej rebelii – Włochowi Piccolominiemu, Francuzowi Bucquoyowi, Czechowi Wallensteinowi. Wielkie korzyści czerpały też możne rody niemieckie, m.in. Trautmannsdorfowie i Schwarzenbergowie. W sumie skonfiskowano ponad połowę wszystkich dóbr ziemskich w Czechach. Terrorowi towarzyszyło pełne podporządkowanie kraju, w którym Habsburgowie stali się władcami dziedzicznymi, a dotychczasową autonomię zlikwidowano.

Był to początek fali zbrodni i okrucieństw, która przetoczyła się przez Europę w następnych dziesięcioleciach wojny trzydziestoletniej.

Brak okładki

Wydanie: 8081

Spis treści
Zamów abonament