W jaki sposób najlepiej uregulować stosunki majątkowe z rodzicami
Dożywotnie prawo do mieszkania
Agnieszka Sinkiewicz - notariusz, członek Rady Izby Notarialnej w Gdańsku
Czytelnik wraz z żoną budują dom. Działka jest obciążona hipoteką na rzecz banku zabezpieczającą kredyt na budowę domu. Dom składa się z dwu lokali. Mają w nim zamieszkać rodzice żony. Rodzice chcą przeznaczyć na budowę domu część pieniędzy ze sprzedaży swojego mieszkania. Będzie to ok. 20 proc. wartości domu z działką. Czytelnik pyta, w jaki sposób zabezpieczyć prawo teściów do zamieszkania w tym domu, ale tak, by po ich śmierci był on tylko ich własnością
Wydaje się, że – obok służebności osobistej mieszkania – najwłaściwszą formą prawną będzie tu ustanowienie na rzecz rodziców dożywotniego prawa użytkowania nieruchomości. Ze śmiercią rodzica, który opuści ten świat później, prawo to wygaśnie.
Takie prawo ustanawia się przede wszystkim w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Jednakże oświadczenia o ustanowieniu użytkowania małżonkowie mogą złożyć także w sądzie rejonowym prowadzącym księgę wieczystą nieruchomości.
Umowa także przed zakończeniem budowy
Umowę o ustanowieniu użytkowania na rzecz rodziców można zawrzeć także przed zakończeniem budowy.
Ponadto młodzi ludzie będący właścicielami nieruchomości i rodzice żony mogą skorzystać z innego rozwiązania, a mianowicie zawrzeć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta