Duch Ludwika Pasteura i piwnice Jakobinów
Już za cztery tygodnie, w pierwszą sobotę września, malownicze francuskie miasteczko Arbois nad rzeką Cuisance w departamencie Jura zamieni się w stolicę wina
W dzień świętego Justa, patrona miasta, odbywa się tu festiwal Biou. Biou to kiście czerwonych i białych winogron przyczepione do metalowej obręczy w kształcie serca, mające symbolizować pierwsze winne zbiory w danym roku. Są darem dla patrona miasta, pustelnika z zakonu kamedułów żyjącego na przełomie X i XI wieku. Ale nad świętem, jak mówią mieszkańcy miasta, czuwa też duch Ludwika Pasteura, słynnego mikrobiologa, uznawanego za prekursora enologii.
W Arbois spędził niemal całe swoje życie, przeprowadzając eksperymenty nad fermentacją wina. Sam miał w tym regionie winnicę, która nadal produkuje wina osiągające niezmiennie podczas każdego festiwalu astronomiczne ceny.
Różowe, białe, czerwone
Arbois to jedna z czterech apelacji departamentu Jura. W XIII w. tutejsze trunki były stawiane na równi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta