Polski sprzymierzeniec
Cesarz poszukiwał więc sprzymierzeńców. Liczył na posiłki z Rzeszy, ale prawdziwe nadzieje pokładał w pozyskaniu Rzeczypospolitej. Jan III Sobieski powrócił do koncepcji wojny z Turcją po niekorzystnym układzie pokojowym z 1678 roku i załamaniu się planów bałtyckich.
Skoro sojusz z Francją, która poparła elektora pruskiego, upadł, aktualne stało się odzyskanie ziem zagarniętych przez Osmanów – Podola i prawobrzeżnej Ukrainy. Tym bardziej że egzulanci, tj. szlachta, która uciekła przed Turkami, ciągle naprzykrzali się królowi na sejmach i stanowili wpływową siłę polityczną. Jan III przyjął więc ofertę habsburską.
1 kwietnia 1683 roku zawarł sojusz z cesarstwem. Przewidywał on wspólne działania przeciw Turcji siłami 60 tys. Austriaków i 40 tys. Polaków. Połączenie wojsk przewidywano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta