Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy żona nie odpowiada za długi zmarłego męża

16 sierpnia 2008 | Prawo | Katarzyna Jędrzejewska

Każdy małżonek płaci podatek za siebie. Sytuację zmienia śmierć współmałżonka. Spadkobierca może przejąć po nim dług podatkowy

Kilka lat temu zaginął mój mąż. Sąd orzekł o uznaniu go za zmarłego. Ja odrzuciłam spadek. Przed zaginięciem mąż złożył oświadczenie, że przychody ze sprzedaży naszego wspólnego mieszkania przeznaczy w ciągu najbliższych dwóch lat na cele mieszkaniowe. Niestety, tego zobowiązania nie spełnił. Teraz urząd skarbowy skontrolował mnie i nakazał zapłatę podatku oraz odsetek za zwłokę. Czy powinnam zapłacić całość, czy połowę podatku i odsetek? – pyta czytelniczka.

Zakładamy, że od opisanej przez czytelniczkę sytuacji nie minęło jeszcze pięć lat, licząc od końca roku, w którym należało zapłacić podatek (czyli nie doszło jeszcze do przedawnienia).

Każdy płaci za siebie

Regułą jest, że dochody małżonków podlegają odrębnemu opodatkowaniu (wynika to z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Każdy z małżonków odpowiada więc za własne zobowiązania wobec fiskusa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie złożą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8092

Spis treści
Zamów abonament