Szczur w maszynie
Robota sterowanego przez komórki mózgu gryzonia zbudowali brytyjscy naukowcy. Ma on służyć do badań pamięci, a także takich chorób jak alzheimer i parkinson
Robot nazywa się Gordon. Powstał na Uniwersytecie Reading. Wyposażono go w napęd i sonar do badania otoczenia. Najciekawsze w nim jest to, że do „myślenia” nie wykorzystuje mikroprocesora – jego poczynaniami kierują żywe komórki pobrane z kory mózgowej szczura.
– Naszym celem jest zbadanie, w jaki sposób w biologicznym mózgu powstaje pamięć – tłumaczy prof. Kevin Warwick, jeden z twórców szczurobota. – Jeżeli zrozumiemy podstawy tego, co się dzieje w modelowym mózgu, będzie to miało ogromne znaczenie medyczne.
Ustalenie, jak łączą się neurony, jak przebiega komunikacja między nimi, być może pozwoli poznać lepiej proces uczenia się. Naukowcy liczą też, że dowiemy się więcej o chorobach neurodegeneracyjnych, (alzheimerze i parkinsonie).
– Zasadnicze pytanie brzmi, w jaki sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta