Mordy częścią polityki podboju
Niemieccy żołnierze i podążające za nimi oddziały policji oraz SS, tzw. Einsatzgruppen, już w pierwszych dniach wojny traktowały Żydów ze szczególną brutalnością i okrucieństwem. 8 września w Będzinie spędzono Żydów do synagogi, którą następnie podpalono. 200 Żydów spłonęło żywcem.
Następnego dnia Niemcy cynicznie oskarżyli o tę zbrodnię Polaków, wzięli zakładników i 30 rozstrzelali na jednym z placów miasta. W Wieruszowie Niemcy kazali zebrać się na placu targowym 20 Żydom. Był wśród nich 64-letni Israel Lewi. Gdy podbiegła do niego córka, Niemiec ukarał ją za „zuchwałość”: kazał jej otworzyć usta, wsunął tam lufę pistoletu i wystrzelił. Dziewczyna padła martwa i wówczas przeprowadzono egzekucję pozostałych Żydów.
Dowódca 8. Armii generał Johannes Blaskowitz w proteście wysłanym do Kancelarii Hitlera opisał incydent, który wydarzył się 30 października 1939 r. w miejscowości Turek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta