Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetargi publiczne: istota gwarancji bankowej

02 września 2008 | Prawo | Bogusława Garczyńska-Wąs
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Przygotowując ofertę w przetargu publicznym, wykonawcy muszą zwrócić szczególną uwagę na dwie kwestie: prawidłowego umocowania do złożenia oferty oraz prawidłowego wniesienia wadium – pisze konsultant z Kuczek Maruta i Wspólnicy sp.j. Kancelaria Radców Prawnych

Popełnionych w tym zakresie błędów nie można bowiem skutecznie naprawić w toku dokonywania oceny ofert przez zamawiającego (zgodnie z projektem nowelizacji prawa zamówień publicznych uchwalonym przez Sejm 24 lipca 2008 r. braki w zakresie pełnomocnictwa będą mogły być uzupełnione w trybie art. 26 ust. 3 tej ustawy).

Wniesienie wadium

Problematyka prawidłowego wniesienia wadium była przedmiotem rozważań Ireny Skubiszak-Kalinowskiej („Jak prawidłowo wnieść wadium”, „Rz” z 24 czerwca). Odnosząc się do zawartych w nim kwestii, chciałabym przedstawić odmienny od zaprezentowanego pogląd co do możliwej treści dokumentu gwarancji bankowej, załączanego do oferty w celu potwierdzenia wniesienia wadium w postępowaniu przetargowym.

Wątpliwości budzi przede wszystkim podważenie możliwości zastrzeżenia w treści dokumentu gwarancji, że spełnienie zobowiązania banku nastąpi po potwierdzeniu przez bank beneficjenta (zamawiającego), że osoba domagająca się wypłaty jest do tego uprawniona. Zdaniem autorki zastrzeżenie to oznacza odwołanie się do zdarzenia przyszłego i niepewnego w rozumieniu art. 89 kodeksu cywilnego, co w oczywisty sposób przeczy bezwarunkowemu charakterowi gwarancji. Z poglądem tym nie można się jednak zgodzić.

Prawo zamówień publicznych (pzp) nie zawiera żadnych szczególnych regulacji dotyczących formy i treści gwarancji bankowej. W postępowaniu o udzielenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8106

Spis treści
Zamów abonament