Kino żywi się paranoją
W festiwalowym konkursie pojawiła się cała seria filmów o ludziach udręczonych, ogarniętych obsesjami, którzy rujnują życie swoje i bliskich. Kolejne projekcje dowodzą, że to temat nośny na całym świecie
Współczesny świat jest kłębowiskiem napięć, niespełnień, ambicji, niszczących, podniesionych do potęgi namiętności. Za te niepokoje człowiek płaci wysoką cenę. W obrazach pochodzących z różnych stron świata nie ma prawie bohaterów silnych, skutecznie walczących z przeciwnościami losu. Po ekranie chodzą ludzie psychicznie pokiereszowani, zżerani przez własne paranoje.
Bohaterem filmu „Doskonały dzień” włoskiego reżysera tureckiego pochodzenia Ferzana Ozpetka jest mężczyzna, który katował fizycznie i psychicznie żonę. Opuszczony przez nią, żyje myślą o odzyskaniu kobiety. Dręczy ją telefonami, omotuje. Odepchnięty, zabija dwoje własnych dzieci, po czym popełnia samobójstwo.
We francuskim obrazie „Inna” Patricka Maria Bernarda i Pierre’a Trividicia 47-letnia kobieta rozstaje się z kochankiem, młodym Murzynem. Zrywa związek sama, namawiając go,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta