Księgi nostalgii
Czy Żydzi z dawnej i nowszej emigracji po opuszczeniu Polski, z której wyjeżdżali w rozgoryczeniu i z poczuciem krzywdy, zrywali ostatecznie więzy z krajem? Okazuje się, że nie.
Czuli się i czują nadal polskimi Żydami, tym szczególnym odłamem, który wywarł wpływ na kulturę, a nawet na mentalność Żydów na całym świecie, wnosił do życia żydowskiego w wielu krajach obyczajowość i kulturę Żydów polskich, coś, co nie opuszczało ich do śmierci, co starali się utrwalić na piśmie i przekazać potomności.
O ich stosunku do dawnej ojczyzny świadczy między innymi fakt, że w różnych krajach istnieje ponad 350 związków i stowarzyszeń (ziomkostw) Żydów polskich. Przejawiały i nadal przejawiają one żywą, może przy zmianie pokoleń nieco malejącą, działalność.
Wydały kilkusetstronicowe, niekiedy przekraczające tysiąc stron, bogato ilustrowane księgi pamiątkowe, (po hebrajsku tzw. pinkasy), do których, obok ogólniejszych danych, z wielką starannością zbierano różnorodne materiały, dokumenty, wspomnienia, relacje, pamiętniki, dzienniki, wypowiedzi ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta