Spółkę jawną można przekształcić w działalność jednoosobową
Jeśli powód rozwiązania spółki jawnej leży po stronie jednego ze wspólników, sąd może przyznać drugiemu majątek tej spółki, zobowiązując go jednocześnie do rozliczenia się z ustępującym wspólnikiem
W 2001 r. wraz z dwoma wspólnikami podpisaliśmy umowę spółki cywilnej. Ponieważ w 2003 r. przychody spółki przekroczyły limit, od 2004 r. musieliśmy ją przekształcić w spółkę jawną. W 2006 r. z udziału w spółce zrezygnował jeden wspólnik, którego spłaciliśmy. Od dłuższego czasu narasta konflikt w spółce. Powodem jest działalność konkurencyjna drugiego wspólnika. Mój partner w interesach przystąpił do spółki z o.o. Nie tylko że zajmuje się głównie tamtą spółką, ale przejmuje naszą klientelę. Wspólnik chce likwidacji naszej spółki i sprzedaży jej majątku. Czy jest prawna możliwość, bym mógł zachować firmę? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Tak. Taką możliwość stwarza art. 66 kodeksu spółek handlowych. Wystąpienie ze spółki dwuosobowej jednego ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta