Demencja głodnego mózgu
Chorobę tę może wywołać osłabienie przepływu krwi przez mózg i jego niedożywienie. Jeśli powstrzymamy produkcję białka tworzonego pod wpływem gorszego krążenia, zahamujemy ten rodzaj demencji – twierdzą badacze.
Im słabsze krążenie krwi w mózgu, tym gorzej narząd ten jest odżywiony. A brak wystarczających ilości glukozy i tlenu uruchamia reakcję łańcuchową prowadzącą do rozwoju alzheimera – dowodzą amerykańscy naukowcy z Feinberg School of Medicine na Uniwersytecie Northwestern w Chicago. Wyniki tych przełomowych badań publikuje pismo „Neuron”.
Szkodliwe płytki i splątki
Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji w starszym wieku. Cierpią na nią co najmniej 24 mln ludzi na świecie. W Polsce ich liczbę szacuje się na 200 tysięcy, z czego tylko u 10 proc. prawidłowo postawiono diagnozę.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że do roku 2020 na Ziemi będą już 42 mln chorych, a do 2040 roku – aż 81 mln. Te liczby pokazują, że odnalezienie źródła alzheimera to jedno z głównych zadań medycyny.Mechanizm tej choroby znany jest od dawna. Jej bezpośrednią przyczyną jest odkładanie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta