Tu zamieszkała sztuka
W mijającym roku przybyło Warszawie kilkanaście galerii. Różnią się od siebie profilem, są nastawione na odbiorców o odmiennych zainteresowaniach. Jedne reprezentują europejski standard, inne kuszą urokiem spontanicznie tworzonego nastroju i wystroju.
Galeria A (w oficynie kamienicy przy ul. Bagatela 10 lok. 15a) to noworodek, nie ma jeszcze miesiąca. Pierwsza wystawa – „Wspólne obrazy z ukrytym przekazem” – jest popisem dwóch bardzo młodych autorów (rocznik 1984) Tymka Borowskiego i Pawła Śliwińskiego. W dalszych planach – kolejni debiutanci.
Nieco dłuższym, ponaddwumiesięcznym, stażem może wykazać się fundacja Profile (ul. Hoża 41/22). Żeby tu prezentować prace, trzeba mieć sporo na koncie – jak Zbigniew Libera, autor wystawy „The Gay, Innocent and Heartless”, która w Profilach miała premierę. Drugim wydarzeniem w siedzibie fundacji stała się promocja książki Marii Anny Potockiej „To tylko sztuka”. Autorka, od 2002 roku dyrektorka krakowskiego Bunkra Sztuki, należy do czołówki rodzimych kuratorów i teoretyków. Jej zdaniem – przedstawionym w nowo wydanym tomie – przyszłością człowieka jest odkrycie sztuki. Na własny i prywatny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta