Zbliża się termin korekty VAT
Prowadzący działalność wyłącznie w zakresie jednego rodzaju sprzedaży mogą w całości odliczać podatek lub wcale. Jeśli jednak występuje u nich więcej niż jeden rodzaj sprzedaży, przepisy przewidują szczególne zasady rozliczania podatku naliczonego
Podatnicy mogą mieć do czynienia z taką sprzedażą, z którą wiąże się prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i z niedającą takiego prawa, np. sprzedaż zwolniona.
Obowiązek wyodrębnienia
Dokonujący więcej niż jednego rodzaju sprzedaży są obowiązani, w pierwszej kolejności, do wyodrębnienia kwot podatku związanych z poszczególnymi rodzajami sprzedaży (dającą prawo do odliczenia podatku naliczonego i niedającą takiego prawa). Obowiązek wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanych z danym rodzajem sprzedaży ma jednak charakter quasi-obiektywny. Oznacza to, że podatnik, który ma taką możliwość, ma również taki obowiązek. Jeśli jednak sposób prowadzenia przez niego rozliczeń i ewidencji nie daje podstaw do dokonania wyodrębnienia kwot podatku związanych z poszczególnymi rodzajami sprzedaży, nie ma on obowiązku tworzenia narzędzi pozwalających na wyodrębnienie kwot podatku.
GPP>przykładPodatnik świadczy usługi zwolnione i opodatkowane usługi najmu powierzchni. Jeśli posiada dodatkowe liczniki energii elektrycznej pozwalające na wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami najmu, może, i ma obowiązek, wyodrębnić podatek naliczony od nabytej energii elektrycznej w części, w jakiej ją odprzedaje jako opodatkowaną. Jeśli jednak nie posiada takich liczników, nie ma obowiązku ich
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta