Podział majątku nie musi być równy
W razie podziału majątku wspólnego, a do tego dochodzi najczęściej wskutek rozwodu, wartość majątku przypadającego każdemu z małżonków musi być co do zasady taka sama. Bywają jednak sytuacje, w których sąd decyduje inaczej
Udziały w majątku dorobkowym małżonków są co do zasady równe. Sąd Najwyższy w postanowieniu uznał jednak, że jeśli jeden z małżonków otrzymuje np. dom, mieszkanie, to sąd może obniżyć spłaty dla drugiego małżonka, jeżeli przemawiają za tym zasady współżycia społecznego.
Atrakcyjne mieszkanie wykupione od gminy
Orzeczenie to dotyczy sprawy o podział majątku wspólnego wniesionej przez Bogdana K., który po wielu latach małżeństwa rozstał się z żoną Krystyną K. W skład ich majątku dorobkowego, który w związku z rozwodem podlega podziałowi, wchodzą oszczędności zgromadzone na koncie bankowym oraz mieszkanie o pow. 73 mkw. w centrum Krakowa. Najemcą tego lokum był ojciec byłej żony. Krystyna K. wstąpiła w stosunek najmu po nim na podstawie wyroku sądu potwierdzającego to uprawnienie. Małżonkowie następnie wykupili je od gminy na warunkach preferencyjnych. Jak twierdzi była żona, poszły na to głównie pieniądze zarobione przez jej matkę za granicą.
Mąż godził się na przyznanie mieszkania żonie, ale domagał się od niej spłaty równej połowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta