Po co spółce komisja rewizyjna
Troskę o interesy finansowe wspólników można scedować na specjalistów. Ich rolą będzie dostarczanie informacji o tym, czy zarząd dobrze wywiązuje się ze swych obowiązków
Obecnie o komisji rewizyjnej wspominają jedynie przepisy o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Kiedyś przewidywały możliwość powołania komisji również w spółce akcyjnej, ale obowiązujący od 2001 r. kodeks spółek handlowych odszedł od tego rozwiązania. W praktyce komisje rewizyjne działają w spółkach niezmiernie rzadko. Ich rolę przejęły firmy audytorskie. Warto jednak pamiętać, że taka instytucja istnieje i można z niej korzystać.
Jakie uprawnienia
Do obowiązków komisji rewizyjnej należy coroczna ocena sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy. Opiniuje ona również wnioski zarządu dotyczące podziału zysku lub pokrycia straty. Ze swych działań komisja sporządza pisemne sprawozdanie i przedkłada je zgromadzeniu wspólników.
Jak widać, nie są to uprawnienia zbyt szerokie. Warto jednak pamiętać, że w spółce niemającej rady nadzorczej umowa spółki może rozszerzyć obowiązki komisji rewizyjnej. W przypadku ustanowienia komisji rewizyjnej umowa spółki może też wyłączyć albo ograniczyć indywidualną kontrolę wspólników (art. 221 k.s.h.).
Nie trzeba, ale można
Co do zasady powołanie komisji rewizyjnej w spółce z o.o. jest przywilejem, a nie obowiązkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta