Tęsknota za przywilejami
Francuzom, wychowywanym od dwóch stuleci w kulcie wartości republikańskich, trudno jest pogodzić się z rozpłynięciem kraju w europejskiej federacji.
Tęsknota za przywilejami
Piotr Kasznia z Paryża
Wielka fala strajków i manifestacji, jaka przelała się przez Francję w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, skierowana była przeciwko rządowym projektom reform dotyczących ubezpieczeń społecznych, emerytur w sektorze publicznym oraz kolei państwowych. Był to jednak także pierwszy w państwach Unii Europejskiej masowy protest przeciwko traktatowi z Maastrichtu. Od czasu dramatycznego referendum w sprawie ratyfikacji tego dokumentu (we wrześniu 1992 roku) -- w którym "tak" zwyciężyło bardzo małą przewagą głosów -- Francuzi stają się coraz bardziej eurosceptyczni. Gdyby referendum przeprowadzono obecnie, traktat nie miałby szans na ratyfikację. W Europie Maastrichtu widzą przede wszystkim groźbę obniżenia dotychczasowego poziomu życia.
Projekty reform w trzech wspomnianych wyżej sferach władze uzasadniały koniecznością redukcji deficytu publicznego i zadłużenia państwa. Zdaniem premiera Alaina Juppégo Francja nie może już dłużej, tak jak przez ostatnich kilkadziesiąt lat, żyć ponad stan. Głęboki kryzys gospodarczy, jaki dotknął ten kraj w końcu lat 80. i na początku 90. , uzmysłowił ten problem z całą ostrością.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta