Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Statek króla Jerzego

16 marca 1996 | Nauka i Technika | KK

Podwodna archeologia

Statek króla Jerzego

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zajmuje się między innymi badaniami zabytkowych wraków spoczywających na dnie w pasie polskich wód terytorialnych. Podstawą spektakularnych sukcesów na tym polu były, i ciągle są, kadłuby "Solana" i "Miedziowca". Aliści, jakby to powiedzieć, te skarbce (kultury) są już mocno wyeksploatowane, po prostu badacze odczuwają potrzebę nowego wraku. No iproszę, jest.

Historia jak z filmu

Rybacy z Dębek raczą gości spędzających u nich wakacje opowieściami o dużym żaglowcu, który dawno temu stracił ster w czasie burzy i osiadł na przybrzeżnej płyciźnie w pobliżu ujścia domorza rzeczki Piaśnicy. Wezwano pomoc z Gdańska, ale niczego nie wskórano, kadłub z wolna pogrążał się w piasku, fale rozbijały drewnianą konstrukcję. Ponoć zasadniczy ładunek stanowiła porcelana, załoga zakopała trochę "skorup" w wydmach plaży, rybacy twierdzą, że tkwią tam do dziś.

Opowieść nie brzmi nieprawdopodobnie. Wraki zatopione na małej głębokości w pobliżu piaszczystego bałtyckiego brzegu są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 701

Spis treści
Zamów abonament