Przeciwko oswajaniu miernoty
Przeciwko oswajaniu miernoty
"Grzechu pierworodnego nie można stwierdzić empirycznie. Przynajmniej dotąd, dokąd nie spojrzy człowiek w lustro" -- utrzymane w podobnym stylu przekorne słowa płynące z zadumy nad życiem czytelnicy "Le Figaro" odnajdywali przez 33 lata w rubryce zaopatrzonej w nagłówek "Samotny jeździec". Redagował ją André Frossard znany także i w Polsce ze swej fascynacji osobowością Jana Pawła II wyrażonej m. in. w książce "Rozmowy z Janem Pawłem II". Ostrość ujmowania zjawisk i specyficzny styl łączący sarkazm z troską o wartości ludzkie sprawiły, iż po przyjęciu Frossarda do Akademii Francuskiej w którymś z komentarzy prasowych nazwano go "największym sceptykiem spośród wierzących i największym komikiem wśród apostołów".
W lutym minęła pierwsza rocznica śmierci autora znanego polskiemu czytelnikowi m. in. z pracy "36 dowodów na istnienie diabła". O stylu jego publikacji może świadczyć także to, iż w polskim wydaniu tej książki z 1987 r. cenzura uznała siódmy dowód istnienia diabła za zagrożenie dla porządku panującego w PRL i skonfiskowała go w całości powołując się na ustawę z 31 VII 1981 r. Warto zatrzymać się nad tymi składnikami biografii Frossarda, które dodatkowo przyciągają szerokie rzesze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta