Nasi odwieczni sprzymierzeńcy
Niepodległość narodów i idea imperium
Nasi odwieczni sprzymierzeńcy
Bohdan Cywiński
Europa Wschodnia, a w pewnej mierze nawet Środkowa i Wschodnia, od kilku lat są sceną kilku równoczesnych procesów politycznych, których wzajemne powiązania i uzależnienie wyraża nadtytuł tej serii artykułów: niepodległość narodów i idea imperium. W poprzednich rozważaniach próbowaliśmy opisać sytuację tego regionu, wychodząc od trudności, potrzeb, ambicji i szans kolejnych krajów tej części kontynentu. Usytuujmy teraz cały obraz nieco i naczej.
Czy w toczącym się na tym terenie kolejnym akcie historycznego dramatu odgrywa jakąkolwiek rolę tzw. Zachód, a więc po pierwsze -- Europa Zachodnia, po wtóre -- Stany Zjednoczone? I jaka to jest, czy też chce być -- rola?
Stawiając te bezczelne pytania na płaszczyźnie dyplomatycznej, trzeba by je owijać w grube i obficie perfumowane zwoje już nie tylko bawełny, ale i bardziej drogocennych tkanin. Odpowiedź otrzymalibyśmy wtedy podobną.
Oczywiście, Zachód jest głęboko zainteresowany trudnymi, ale budzącymi wielkie nadzieje, procesami demokratycznych przemian w tej części kontynentu i -- jak zawsze -- sprzyja wszystkiemu, co wiedzie do wspólnego bezpieczeństwa, trwałego pokoju i zachowania praw człowieka na całym świecie. Bo ewidentnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta