Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Baczcie, byście się nie zjedli

16 marca 1996 | Kraj | EK

Baczcie, byście się nie zjedli

Rozmowa z prof. Anielą Dylus, członkiem zespołu "Pojednanie" przy II Polskim Synodzie Plenarnym

Polskie środowiska katolickie chyba nigdy nie były jednorodne, od co najmniej kilkudziesięciu lat mówi się na przykład o katolikach-integrystach i katolikach otwartych. Ale, wydaje się, że w ostatnich latach ekstremalizacja postaw wśród katolików uległa nasileniu. Jaka jest pani profesor opinia w tej sprawie?

Społeczność ludzi wierzących nie jest wyjątkiem, oazą w społeczeństwie, które przeżywa proces transformacji, jest w okresie totalnych zmian. I tak jak całe społeczeństwo jest trochę pozbawione poczucia bezpieczeństwa, nie ma świadomości ku czemu zmierzamy, jak długo będzie to trwało, tak również w Kościele występuje niepewność, utrata punktów zaczepienia. Myślę, że nie bez znaczenia są czynniki ekonomiczne: dualizacja społeczeństwa, duże obszary biedy. Poczucie niepewności sprawia, że ludzie są pełni lęku, a sytuacja lękowa zawsze sprzyja ekstremalizacji stanowisk.

Ta ekstremalizacja dotyczy jednak nie tyle całej społeczności wierzących, ale różnych w niej grup. Dla postronnego obserwatora wyraźnie widoczne są różnice między środowiskami grupującymi się wokół różnych mediów, między środowiskiem "Radia Maryja", "Niedzieli", a z drugiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 701

Spis treści
Zamów abonament