Po drugiej stronie życia
Po drugiej stronie życia
W "Podwójnym życiu Weroniki" chora na serce dziewczyna bawi się nitką, która leży na zapisie elektrokardiogramu. Gwałtowne szarpnięcie. Nitka rozprostowuje się, układa w linię prostą. Taka linia w elektrokardiogramie to koniec.
Z każdym człowiekiem odchodzi kawałek świata. Tego świata, który wokół siebie stworzył i tego, którego jeszcze stworzyć nie zdążył. Z wielkimi artystami odchodzi jeszcze cząstka naszych wzruszeń, zamyśleń, cząstka naszej wrażliwości.
Krzysztof Kieślowski był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych. Twórcą, którego filmy stały się ważne dla kultury europejskiej, który potrafił także zafascynować nie nawykłą do zagłębiania się w tajemnice świata publiczność amerykańską. Najpoważniejsi krytycy wymieniali jego nazwisko jednym tchem z nazwiskami Jarmusha, Almodovara. Wrośnięty korzeniami w polskość, potrafił przemówić językiem zrozumiałym dla ludzi żyjących wróżnych zakątkach świata. W prosty sposób opowiadał o niepokojach i tęsknotach współczesnych. Trafił w nastrój końca XX wieku, zasiał w ludziach niepokój, przypomniał kilka podstawowych pytań, na które każdy musi sobie sam udzielić odpowiedzi. I, co najważniejsze, zrobił to nie z pozycji moralizatora, lecz człowieka tak samo zagubionego wlabiryntach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta