Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozum powstaje w dialogu

16 marca 1996 | Plus Minus | AJ

Europa i co z tego wynika

Rozum powstaje w dialogu

Z prof. Krzysztofem Michalskim, dyrektorem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu rozmawia Anna Jarmusiewicz

Pan profesor jest współzałożycielem i dyrektorem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, który współpracuje z najwybitniejszymi intelektualistami Europy, reprezentującymi różne dyscypliny naukowe, wyznania i światopoglądy. Jak doszło do powstania instytutu?

Wzorem był dla nas instytut w Princeton. Gdy Hitler wygnał dużą liczbę wybitnych uczonych z Niemiec, a potem z pozostałych państw Europy, Amerykanie wpadli na pomysł założenia specjalnego instytutu (for advanced studies) , w którym wspólnota uczonych mogłaby zajmować się wybraną przez siebie tematyką, bez obowiązku nauczania. Dziś jest to wzór upowszechniony już w Europie -- m. in. w Szwecji, Niemczech i Holandii. Wraz z ks. prof. Józefem Tischnerem postanowiliśmy utworzyć w 1983 roku podobny instytut w Wiedniu. Od początku zaczęło z nim współpracować grono przyjaciół polsko-niemieckich. Chcieliśmy stworzyć placówkę jak najbardziej otwartą na dyskusje o problematyce humanistycznej.

W większym stopniu niż inni zapraszaliśmy także uczonych z Europy Wschodniej. Chcieliśmy im pomóc, a także upowszechniać głoszone przez nich idee na Zachodzie. Austria i Wiedeń były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 701

Spis treści
Zamów abonament