Zlikwidować firmę czy zawiesić działalność
Przed takim dylematem staje teraz sporo przedsiębiorstw. W trudnych dla gospodarki czasach prowadzenie biznesu może bowiem przestać przynosić zyski
Zarówno zakończenie, jak i zawieszenie działalności mają swoje zalety i wady. Staram się odpowiedzieć na pytanie, co i komu bardziej się opłaca. Skupiamy się na zawieszaniu działalności przez przedsiębiorców zarejestrowanych w gminnej ewidencji działalności gospodarczej, bowiem większość firm niezatrudniających pracowników, a więc mających prawo czasowego przerywania, funkcjonuje właśnie w takiej formie.
Przerwa do dwóch lat
Przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na nie dłużej niż dwa lata i nie krócej niż miesiąc. Jeżeli zapomni o wznowieniu działalności, to gmina bądź KRS wezwie go pisemnie i da 30-dniowy termin na złożenie wniosku o wpis informacji o wznowieniu. Jeśli i tego terminu firma nie dotrzyma, zostanie wykreślona z ewidencji gospodarczej
Warunkiem jest jednak, by nie zatrudniał pracowników. Jeżeli zaś przedsiębiorcy działają jako spółka cywilna, to jej zawieszenie będzie skuteczne, gdy zrobią to wszyscy wspólnicy.
W trakcie zawieszenia przedsiębiorca nie płaci na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także chorobowe i wypadkowe. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to może, ale nie musi go uiszczać.
Uwaga! O ile ubezpieczenia wpłacane do ZUS uiszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta