Nie zawsze da się wrzucić w koszty honorarium mecenasa
Zapłata za usługi prawnika to często w firmie wydatek nieunikniony. Ponieważ jednak nierzadko jest to też wydatek stosunkowo duży, przedsiębiorcy chcieliby móc zaliczyć go do kosztów podatkowych
Zgodnie z ogólną definicją zawartą w przepisach o podatkach dochodowych (art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Wspomniane przepisy nie wskazują wprost, że wydatki na usługi prawne należy traktować jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodu, dlatego do prawidłowego ich zakwalifikowania kluczową kwestią staje się cel, jakiemu służyły usługi prawne oraz okoliczności ich poniesienia.
Wydatki dłużnika...
Jednym z najbardziej wątpliwych, a jednocześnie często spotykanych przypadków są wydatki na usługi prawne ponoszone przez dłużnika procesującego się z wierzycielem. Niekorzystne dla podatników stanowisko zostało przedstawione przed laty w piśmie Ministerstwa Finansów z 23 października 1995 r. (PO 3/722-459/95), zgodnie z którym koszty procesu (takie jak wpis, opłata kancelaryjna, koszty zastępstwa procesowego oraz inne koszty procesu), zarówno poniesione przez samego dłużnika, jak i zwrócone wierzycielowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd, nie stanowią dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta