Pracodawcą jest spółka jawna, a nie jej wspólnicy
Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnienie osób, staje się ich pracodawcą. Może być nim również osoba fizyczna, gdy prowadzi działalność gospodarczą
Szef, przełożony, pracodawca, przedsiębiorca – w języku potocznym te słowa często używane są zamiennie. Jednak niekoniecznie muszą oznaczać to samo. Mianem szefa określa się zarówno prezesa dużej korporacji, jak i kierownika działu niewielkiego przedsiębiorstwa. Głównie chodzi o osoby, które wydają innym polecenia służbowe. Tym samym mogą też wymagać ich realizacji, a co za tym idzie, nadzorują i kontrolują sposób ich wykonania. Szef to dyrektor, menedżer czy brygadzista, czyli osoba, która w strukturze firmy będzie zajmowała wyższe stanowisko. A pracodawca? Zobaczmy, jak to pojęcie definiuje kodeks pracy.
Jednostka organizacyjna
Zgodnie z jego art. 3 pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. Może nim być także osoba fizyczna. Podstawowym warunkiem jest, by podmioty te posiadały pracowników. A tymi są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tak z kolei wynika z art. 2 k.p. Jeśli zatem firma zatrudnia tylko osoby na umowy cywilnoprawne, pracodawcą w rozumieniu kodeksu pracy nie będzie.
Pracodawca jako podmiot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta