Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można zmienić termin zaplanowanego urlopu

24 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń
 Pracownik z ważnych powodów może poprosić szefa o zmianę terminu urlopu wypoczynkowego
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Fotorzepa
Pracownik z ważnych powodów może poprosić szefa o zmianę terminu urlopu wypoczynkowego

Zarówno pracodawca może wystąpić o zmianę terminu rozpoczęcia urlopu przez podwładnego, jak i sam zatrudniony. W obu wypadkach przyczyna takiego przesunięcia musi być istotna

Zmiana planów wypoczynkowych i przesunięcie ich na później, zgodnie z art. 164 § 1 kodeksu pracy, może nastąpić na przykład na wniosek pracownika. Musi być on jednak umotywowany ważnymi przyczynami.

Ustawodawca nie wymienił nawet kilku przykładowych okoliczności, które mogą być pretekstem do zmiany planów. Ważne przyczyny, w zależności od konkretnych okoliczności, mogą być bardzo różne.

Dla ojca po rozwodzie, którego dzieckiem opiekuje się była małżonka, choroba dziecka powodująca przesunięcie wspólnego wakacyjnego wyjazdu dającego możliwość przebywania razem i zabawy jest ważną przyczyną. Inną istotną przyczyną może być niemożność wykorzystania urlopu z rodziną z powodu przesunięcia terminu urlopu małżonkowi. Oczywiście takie sytuacje jak klęska żywiołowa, zdarzenia losowe są w większości przypadków traktowane jak ważne przyczyny uzasadniające zmianę terminu zaplanowanego wcześniej urlopu.

Warto jednak pamiętać, że przesunięcia urlopu z pewnością nie uzasadnia zamiar wzięcia udziału przez pracownika w strajku głodowym, którego termin zaplanowany przez związek zawodowy pokrywa się z terminem urlopu. Wypowiedział się na ten temat Sąd Najwyższy w wyroku z 27 listopada 1997 r. (I PKN 393/97). W jego ocenie interesy związane z aktywną działalnością związkową znalazły się poza sferą interesów osobistych i rodzinnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8275

Spis treści
Zamów abonament