Można pobierać jednocześnie polską i amerykańską emeryturę
Ewa Bednarczyk i Andrzej Szybkie z Departamentu Rent Zagranicznych w centrali ZUS oraz Grzegorz Deszczak z Biura Świadczeń Federalnych przy Ambasadzie USA odpowiadają na pytania dotyczące wzajemnego zaliczania okresów zatrudnienia, łączenia polskich i amerykańskich emerytur i rent oraz wpływu umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a USA na wysokość otrzymywanych świadczeń.
Moja żona ma 47 lat, a ja 63. Ona ma już wypracowaną emeryturę w Polsce i będzie gotowa ją pobierać, gdy osiągnie wymagany wiek. Po dziesięciu latach małżeństwa (jesteśmy sześć lat po ślubie) i gdy osiągnie 62 lata, będzie mogła starać się o połowę mojej amerykańskiej emerytury, zredukowanej odpowiednio za każdy rok, zanim osiągnie pełny (67 lat) wiek emerytalny według prawa USA. Czy nie narazi się na redukcję jednej z emerytur z tego powodu, że pobiera drugą?
Małżeńskie świadczenie amerykańskie nie będzie zmniejszone z powodu pobierania polskiej emerytury przez żonę. Ta zasada dotyczy wszystkich amerykańskich świadczeń pochodnych dla członków rodziny, czyli m.in. emerytur małżeńskich. Dodajmy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta