Procedura transgranicznego połączenia spółek
O proceduralnych kwestiach związanych z łączeniem polskiej spółki z zagraniczną - piszą adwokat oraz dr prawa i partner, Kancelaria DZP
Znowelizowany 25 kwietnia 2008 r. kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie 20 czerwca, stworzył możliwość transgranicznego łączenia się spółek. Dzięki nowym przepisom polska spółka kapitałowa lub też komandytowo-akcyjna może się połączyć ze spółką zagraniczną z obszaru Unii Europejskiej (przy czym spółka komandytowo-akcyjna nie może być spółką przejmującą lub nowo zawiązaną).
Najwyraźniej nowe przepisy, których uchwalenie oznaczało implementację dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 października 2005 r., nie tylko szybko spotkały się z zainteresowaniem w obrocie gospodarczym, ale pozwalają też stosunkowo szybko przeprowadzić połączenie transgraniczne. Już 3 października 2008 r. warszawski sąd rejestrowy zdążył orzec o zgodności z prawem pierwszego takiego połączenia, a w postanowieniu z 23 stycznia 2009 r. dokonał wykreślenia z rejestru przejętej spółki.
Mając na uwadze znaczenie, jakie możliwość transgranicznego łączenia się spółek odegrać może w obrocie, warto prześledzić krok po kroku elementy procedury połączeniowej. Procedura ta, jakkolwiek nowa w polskim systemie prawnym, w swoich zasadniczych stadiach odpowiada znanej procedurze łączenia się spółek polskich, choć brak tu trybu uproszczonego, przewidzianego dla łączenia spółek krajowych.
Najpierw plan
Pierwszym etapem w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta